12

[04.09,05.09]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

 

JOIN SOCIETY OF KIDS!

 

 

Rozwój sensoryczny dziecka
Rozwój sensoryczny dziecka

Czym jest rozwój sensoryczny?

 

Sensoryka to jeden z kluczowych elementów rozwoju dziecka. Przez zmysły dziecko poznaje świat. Rozwijanie zmysłów to podstawa zdrowego rozwoju i dobrego funkcjonowania dziecka w przyszłości. Integracja sensoryczna to proces zachodzący w mózgu, który porządkuje informacje dochodzące do zmysłów, nadając im znaczenie. Pozwala nam celowo działać i celowo reagować na sytuacje, których doświadczamy. Wpływa na naszą koncentrację, emocje, zachowanie i koordynację ruchową. Integracja sensoryczna to proces, którego wczesne wspieranie, może poprawić jakość życia dziecka i w przyszłości przynieść mu wiele korzyści.

 

 
Dlaczego rozwój sensoryczny jest ważny?
 
 
 
Rozwój sensoryczny jest bardzo ważny, ponieważ to przez zmysły dziecko poznaje świat. Zmysły są dla dziecka bardzo istotne i wpływają na to, jakie wrażenia dziecko będzie czerpało ze swojego otoczenia. Zdrowy rozwój sensoryczny sprzyja tez rozwojowi emocjonalnemu, poznawczemu i motorycznemu dziecka.
 
 
 
Jak wspierać sensorykę dziecka?
 
 
 
W poprawie rozwoju sensorycznego dziecka pomóc może wiele czynników. Przede wszystkim warto wspierać dziecko, poprzez dostarczanie mu różnych bodźców sensorycznych, które pobudzą jego zmysły. Warto zapewnić dziecku różnorodność doświadczeń zmysłowych, np. różne faktury, kolory, kształty. Dzięki temu, dziecko ma możliwość poznania różnych wrażeń, które pobudzą i rozwijają zmysły. Kolejnym sposobem na wspieranie sensoryki dziecka jest edukacja dotycząca wzmocnienia zmysłów, oraz uczenie dzieci różnorodnych czynności, takich jak rysowanie, pisanie czy słuchanie muzyki.
 
 
 
Integracja sensoryczna w domu
 
 
 
Integracja sensoryczna to proces łączenia różnych bodźców sensorycznych, w celu lepszego zrozumienia otaczającego nas świata. W domu można stworzyć warunki, które będą sprzyjały temu procesowi, a co za tym idzie - dobrej kondycji dziecka.
 
  • Dostosuj wyposażenie pomieszczenia do potrzeb dziecka - istotne jest, aby pomieszczenia, w których przebywa dziecko, były bezpieczne i dostosowane do jego potrzeb. Warto więc zadbać o wyposażenie pomieszczenia w zabawki i meble, które pobudzą i rozwijają zmysły. Dziecku warto zapewnić meble, na których będzie mogło usiąść, poruszać się, odpocząć. Warto także zaopatrzyć jego pokój w różnorodne zabawki, które pobudzają zmysły dotykowe, wzrokowe czy słuchowe.
 
  • Stwórz przestrzeń do wspinaczki i chodzenia po różnych powierzchniach - dziecku warto zaoferować przestrzeń, w której będzie mogło się poruszać. Stwórz miejsce, w którym ma możliwość wspinania się, przeczołgania czy skakania na np. specjalnej gumowej macie, trampolinie lub basenie z piłeczkami. Stworzenie w mieszkaniu małego pola przeszkód, zbudowanego z poduszek, koców, sześciennych mebli czy kijów, to najlepszy sposób, aby rozruszać ciało i rozwijać koordynację ruchową.
 
  • Zapewnij różnorodność bodźców - dziecko powinno mieć możliwość eksplorowania różnych przedmiotów. Dlatego warto dostarczyć mu różnorodnych bodźców, np. buczenia wentylatora, chrupania chipsów, szumu wiatru za oknem, dotyku piasku kinetycznego, farby do malowania palcami. 
 

Zabawki sensoryczne dla dzieci

 

 

Zadaniem każdego rodzica jest umiejętne wspieranie malucha na każdym etapie rozwoju. Nie zawsze wiemy jak. Dlatego warto sobie pomóc wybierając odpowiednie zabawki. Zobacz jakie zabawki sensoryczne czekają na Was w Bebe Corp: 

 

  • Szeleszcząca książeczka to jedna z najbardziej popularnych zabawek sensorycznych dla niemowląt

    Książeczki szeleszczące stanowią doskonałą propozycję dla niemowląt oraz małych dzieci. Szeleszczące dźwięki, które wydają książeczki, wplecione są w aktywności manualne dziecka, które uczy się nowych umiejętności, takich jak zwijanie, zrywanie czy obracanie stron. Świetnym rozwiązaniem będzie na przykład książeczka szeleszcząca w kształcie owada, która dodatkowo pobudzi dziecko do ćwiczeń ruchowych.

 

  • Piłki i gniotki sensoryczne to zabawki, które kierowane są do dzieci w każdym wieku. Są one dostępne w różnych kształtach i fakturach, zapewniając tym samym wiele wrażeń sensorycznych: takich jak faktura, waga, konsystencja i forma. Zabawa piłkami i gniotkami pobudza wiele zmysłów, np. dotykowy, wzrokowy czy kinestetyczny, co pomaga w rozwoju integracji sensorycznej. Dodatkowo, piłki mogą służyć do różnych gier, co pomaga w zachęcaniu dzieci do aktywności fizycznej.

 

  • Klocki silikonowe Liewood to świetna propozycja dla małych budowniczych. Klocki te są miękkie, niezwykle przyjemne w dotyku i bezpieczne dla dzieci. Zabawa klockami Liewood pozwala na rozwinięcie wrażliwości na dotyk oraz stymulacje receptora dotykowego, co wpływa na poprawę integracji sensorycznej dziecka. Multikolorowe klocki są dostępne w różnych dwóch wariantach kolorystycznych, co zachęca do tworzenia coraz to nowszych konstrukcji. To świetne zabawki sensoryczne dla 3 - 4 latka.

 

                                                                                 

  

  • Deska Wobbel - to zabawka, która świetnie spełnia funkcje sensoryczne. Deska ta wprowadza w ruch ciało dziecka i rozwija koordynację ruchową. Dziecko na desce Wobbel może leżeć, siedzieć, balansować, a także tworzyć z niej tunel lub górkę. Zabawa deska Wobbel stanowi nowe wyzwania ruchowe, dające nie tylko wiele frajdy, ale także korzystnie wpływające na integrację sensoryczną dziecka.

 

                                                     

 
 Integracja sensoryczna na świeżym powietrzu
 
 
 
Pamiętaj, że najlepszym stymulatorem naszych zmysłów jest natura. Dlatego warto dbać o to, aby maluch spędzał jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu - niezależnie od pory roku. Letni powiew wiatru, delikatny szum fal, ćwierkające ptaki, stąpanie gołą stopą po piasku i kamykach, spacer brzegiem morza, moczenie nóg w jeziorze, zapach kwiatów, czy spacer po polanie, wspinanie się po drzewach, czy klasyczna zabawa w piasku, dźwięk kropel deszczu, jesienne uczucie wilgoci oraz skakanie po kałużach, zimowe lepienie bałwana, czy rzucanie się śnieżkami - żadnego z tych doznań nie da się zastąpić:). Doświadczenia te są doskonałym stymulatorem dziecięcych zmysłów. Można rzec niezastąpionym:).
 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl