12

[04.09,05.09]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

 

JOIN SOCIETY OF KIDS!

 

 

5 powodów, dla których warto przytulać niemowlaka
5 powodów, dla których warto przytulać niemowlaka

Przytulanie a rozwój dziecka

 

Przytulanie niemowlaka to jedno z najpiękniejszych doznań, jakie oferuje rodzicielstwo. To nie tylko sposób na nawiązanie relacji z dzieckiem, ale również korzyść dla jego zdrowia. W tym artykule przedstawiamy 5 powodów, dla których warto przytulać niemowlaka.

 

Dlaczego warto przytulać niemowlaka: 

 


Przytulanie niemowlaka zwiększa poczucie bezpieczeństwa:) 

Niemowlęta potrzebują poczucia bezpieczeństwa aby rozwijać się prawidłowo. Przytulanie pomaga zwiększyć poczucie bezpieczeństwa dziecka, co wpływa na jego rozwój emocjonalny. W momencie, gdy dziecko czuje się bezpiecznie, jego mózg przetwarza informacje bardziej efektywnie, co wpływa na jego zdolności poznawcze i umiejętności komunikacyjne.

Poprawa zdrowia dziecka

Przytulanie niemowlaka ma korzystny wpływ na jego zdrowie. Badania wykazały, że regularne przytulanie pomaga wzmocnić układ immunologiczny dziecka, zwiększa poziom oksytocyny i serotoniny, wpływających na poprawę zdrowia psychicznego, a także obniża poziom kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres.

Wspomaganie rozwoju emocjonalnego


Przytulanie niemowlęcia pomaga w budowaniu więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicami. Tworzenie tej nić emocjonalnej jest kluczowe w rozwoju dziecka i ma wpływ na jego zachowanie w późniejszym życiu. Dziecko ucząc się zaufania do rodziców, zaczyna postrzegać świat w sposób bardziej optymistyczny.

Lepsza komunikacja relacji


Przytulając swoje dziecko, rodzice uczą dziecko o podstawach budowania relacji międzyludzkich, opartej na szacunku, trosce i miłości. Dziecko postrzega świat jako miejsce pełne dobroci i wrażliwości, co sprzyja kształtowaniu jego wartości i norm moralnych w przyszłości.

Regularne przytulanie to tradycja rodzinna

Przytulanie maluszka to również tradycja rodzinna, która ma wartość nawet po przekazaniu jej z pokolenia na pokolenie. Wspólna chwila z dzieckiem, spędzona na przytulaniu to najlepszy sposób na umocnienie więzi między dzieckiem a rodzeństwem. To także sposób na budowanie trwałych rodzinnych tradycji.

 

Kiedy dziecko zaczyna się przytulać?

 

Dotyk odgrywa niesamowicie istotną rolę na każdym etapie rozwoju dziecka: buduje poczucie bezpieczeństwa, uspokaja, wzmacnia odporność oraz umożliwia prawidłowy rozwój układu nerwowego. Bliski kontakt z mamą to też jedna z podstawowych potrzeb maluszka. Dlatego należy przytulać noworodka już od momentu jego narodzin:).

Potrzeba bliskości jest równie ważna dla starszych dzieci. Około dziewiątego miesiąca życia dziecko zaczyna się przytulać się do rodziców świadomie. Bliskość pozwala maluchowi poradzić sobie z lękiem separacyjnym oraz łagodzi stres, towarzyszący nowym sytuacjom oraz kontaktom z nowymi osobami, miejscami, itp. 

Dla malucha przytulanie służy więc nie tylko do zaspokojenia potrzeby bliskości, ale również - pełni funkcję ochronną, regulującą emocje, łagodzącą ból oraz poziom napięcia emocjonalnego.

 

Jak przytulać niemowlaka?

 

Sposobów na przytulanie jest mnóstwo:). Gdy maluszek podrośnie "wypracujecie" Wasz ulubiony...

Warto zacząć od kangurowania. Czym jest kangurowanie? To bliski kontakt ciała matki i dziecka, tzw. skóra do skóry, stosowany tuż po narodzinach dziecka. Warto również tulić maluszka jak najwięcej. Nie zawsze możemy wziąć dziecko na ręce. Wówczas świetnie sprawdzi się chusta do noszenia dziecka lub nosidełko. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnisz maluszkowi bliskość w każdej sytuacji, a równocześnie zadbasz o swój kręgosłup. Inną fajną metodą zapewnienie dziecku poczucia spokoju i bezpieczeństwa jest zastosowanie otulacza. Spowijanie niemowląt to znakomite uzupełnienie klasycznego przytulania i tulenia, które równocześnie "nauczy" maluszka, że poczucie otulenia jest bardzo przyjemne i sprawi, że dziecko będzie chciało to tego uczucia wracać:).

 


Przytulanie niemowlaka to pozytywne doświadczenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Poprawia to rozwój emocjonalny i zdrowie dziecka, wprowadza więź emocjonalną między rodzicami a dzieckiem, uczy szacunku, troski i różnych wartości, ma korzyść dla relacji między rodzeństwem oraz wprowadza rodzinne tradycje. To miłe i proste w zastosowaniu rozwiązanie, które warto wdrażać jako rutynę dnia codziennego w przypadku każdego dziecka.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl