12

[04.09,05.09]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

 

JOIN SOCIETY OF KIDS!

 

 

Picie wody – dlaczego warto pić wodę?

Picie wody – dlaczego warto pić wodę

Okres wiosenno-letni sprzyja refleksjom na temat zdrowego stylu życia. Zdecydowanie zwiększymy aktywność outdorową. Różnorodne sporty wodne, spacery, piesze wycieczki, przejażdżki rowerowe i szereg innych aktywności na świeżym powietrzu stoją przed nami otworem. Osoby preferujące mniej aktywne sposoby spędzania wolnego czasu wybiorą plażowe wylegiwanie się w słońcu, pikniki i popołudniowe grile. Sezon wiosenno-letni sprzyja też zmianie nawyków żywieniowych. Z chęcią sięgamy po lekkie koktajle owocowe, potrawki warzywne i po wodę. Dlaczego warto pić wodę nie tylko w sezonie letnim? Spieszymy z ciekawymi informacjami nt. zasadności picia wody.

 

Jak dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i dlaczego jest to tak ważne?

 

Zapewne wiesz, że nasze ciało składa się w około 70 procentach z wody. Obecność wody w organizmie jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania, a jej utrata bardzo niebezpieczna. W końcu człowiek bez wody potrafi przeżyć zaledwie kilka dni. Utrata wody jest wpisana w funkcjonowanie naszego organizmu. Tracimy ją oddychając, pocąc się, czy oddając mocz. Dlatego naszym zadaniem jest ciągłe uzupełnianie jej ubytku. Szczególnie ważne jest jej regularne picie. Nie tylko latem, gdy wynikająca z wyższej temperatury utrata jest największa, lecz przez cały rok. Jeśli jeszcze nie wyrobiłaś/-łeś sobie nawyku picia wody wykorzystaj nadchodzące lato (kiedy to najczęściej i najchętniej sięgasz po ten orzeźwiający napój) ku temu, aby taki pożyteczny nawyk w sobie wyrobić:).

 

Ile wody pić dziennie?Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała, powinno się wypijać około 0,02 litra wody. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody – w zależności od płci, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. A w czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4–5 litrów na dobę.

 

Dlaczego warto pić wodę?

 

Podstawowym zadaniem wody jest zapobieganie odwodnieniu organizmu. Woda korzystnie wpływa na skórę, układ pokarmowy, nerki oraz mózg.

  

Zalety picia wody:

 

 • zapewnia jędrność i gładkość skóry

 • poprawia pamięć i koncentrację

 • zapobiega zaparciom

 • usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i zapobiega kamicy nerkowej

 • to świetny sposób na dobry humor – czy wiesz, że nasz mózg w 83% składa się z wody? Odwodnienie organizmu może znacznie ograniczać funkcje mózgu. Już przy 2%-owym odwodnieniu organizmu pojawiają się zmęczenie, zły nastrój, zaburzenia pamięci, problem ze skupieniem uwagi. Szczególnie narażonymi na te zaburzenia są dzieci i młodzież.

 • minimalizuje ryzyko powstania próchnicy - z próchnicą zmagają się przede wszystkim maluchy. Dzieje się tak dlatego, że młodsze dzieci nie są w stanie należycie dbać o higienę jamy ustnej, a rodzicom nie zawsze udaje się nakłonić je do prawidłowego mycia pierwszych ząbków. Z pomocą spieszy woda, która okazuje się całkiem fajnym zamiennikiem mycia zębów. Tu należy podkreślić, że woda nie jest w stanie całkowicie zastąpić pasty i szczoteczki do zębów. Jest jednak pomocna w dbaniu o pierwsze ząbki i zapobieganiu próchnicy. Dlaczego? Obecność w jamie ustnej węglowodanów, a zwłaszcza sacharozy, przez około 30 minut bez czyszczenia zębów zwiększa ryzyko powstawania próchnicy zębów. Oczywistym jest, że nie sposób co godzinę myć dzieciom zębów. Okazuje się jednak, że wystarczy, by po każdym słodkim jedzeniu czy piciu dziecko przepiło je czystą wodą – takie działanie pomoże spłukać z zębów to, co zbędne i szkodliwe.

   

Woda gazowana czy niegazowana - którą wybrać?

 

Nie obawiaj się negatywnych konsekwencji picia wody gazowanej. Jest ona tak samo zdrowa jak woda niegazowana. Jedyną różnicą pomiędzy nimi jest zawartość dwutlenku węgla w jednej z nich. Zatem jeżeli dobrze się czujesz po wypiciu wody gazowanej i nie ma u Ciebie przeciwwskazań do jej spożywania – to możesz ją pić.

 

Jak pić wodę?

 

Nasz organizm nie umie magazynować wody. Nie ma więc możliwości skumulowania jej „na zapas”. Konieczne jest jej regularne picie, najlepiej w małych porcjach, nawet wtedy, gdy nie czujemy pragnienia.

Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, warto korzystać z proponowanych poniżej zasad:

 • dzień rozpocznij od wypicia szklanki wody;

 • wszędzie zabieraj ze sobą bidon na wodą – do pracy, na spacer, na zakupy, na trening (niech towarzysz Ci w każdej aktywności);

 • trzymaj wodę w łatwo dostępnym miejscu, w zasięgu wzroku (np. w torebce podczas spaceru lub na biurku w pracy) – pomoże Ci to nie zapomnieć o kolejnym łyczku wody;

 • wyznaczaj cele – podziel dzień na szklanki lub zaznacz na butelce, ile wody musisz wypić do określonej godziny;

 • dodaj smaku swojej wodzie – dorzuć do wody miętę lub ulubione owoce;

 • monitoruj picie wody – ustaw alarm w telefonie, zapisuj liczbę wypitych szklanek;

 • pij różnorodne płyny – oprócz wody wprowadź do jadłospisu napary ziołowe, herbaty, zupy, warzywa i owoce;

 • zakończ dzień szklanką wody.

   

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

 

Wypracuj nawyk picia wody również u swojego dziecka. Maluchy uwielbiają pić słodkie napoje. Dlatego „przestawienie” ich na picie wody może wydawać się mega trudnym zadaniem.

Najłatwiej jest jeśli zaczniesz przyzwyczajać malucha do picia wody już w okresie niemowlęcym, kiedy to dziecko nie zna jeszcze „konkurencyjnych” napojów. Starsze dzieci przekonaj dając dobry przykład – pij wodę przy dziecku i pokaż, że to wasza codzienna rutyna. Zachęć dziecko (w każdym wieku) do picia wody wspólnie wybierając fajny bidon lub butelkę na wodę, które swym designem i wygodą użytkowania zachęcą dziecko do picia wody. Zadbaj o to, żeby butelka na wodę towarzyszyła dziecku wszędzie.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl