12

[04.09,05.09]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

 

JOIN SOCIETY OF KIDS!

 

 

Nauka jazdy na rowerze - od czego zacząć?
Nauka jazdy na rowerze - od czego zacząć?

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

 

Nauka jazdy na rowerze to doświadczenie, które pamięta się całe życie. To moment do którego wracasz myślami z uśmiechem na twarzy:). Warto zadbać o to, aby wspomnienia te były jak najprzyjemniejsze dla dziecka. Aby w przyszłości kojarzyły się z poczuciem siły i mocy. Chyba każdy miał ten moment, gdy jadąc na rowerze, z niemałą prędkością, czując na twarzy powiew wiatru, miał poczucie, że może wszystko:). Podaruj swojemu dziecku właśnie to uczucie. Mogę wszystko! I spraw, aby towarzyszyło mu zawsze w przyszłości...

 

Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze?

 

Kiedy rozpocząć naukę jazdy na rowerze? Jak najszybciej! Warto zachęcać dzieci w wieku 2-3 lat (a nawet młodsze) do podejmowania pierwszych motoryzacyjnych wyzwań. Już najmłodsze maluchy mogą cieszyć się powiewającym wiatrem we włosach, podczas niekoniecznie szybkich przejażdżek! Oczywiście zadasz pytanie: ale jak to? Tak szybko? Czy taki maluch poradzi sobie z pedałowaniem? Ależ nie ma takiej potrzeby! Maluch tę fascynującą przygodę może rozpocząć od czterokołowego jeździka, a następnie przesiąść się na rowerek biegowy - dwukołowy pojazd niewymagający pedałowania. W ten sposób dziecko nabędzie umiejętności, które okażą się przydatne na kolejnym etapie nauki. Jeździk oraz rower biegowy doskonale się sprawdzą podczas ćwiczeń koordynacji ruchowej oraz ćwiczenia równowagi. Pojazdy te zapewniają poczucie stabilności oraz ograniczają ryzyko upadku przy większej prędkości. Oczywiście wywrotki nadal będą się zdarzały. Nie chcemy, by nasz rajdowiec się zniechęcił pierwszym upadkiem, dlatego naukę najlepiej zacząć na jakimś miękkim podłożu, np. na trawie. W ten sposób zapewnimy dziecku miękkie lądowanie oraz zminimalizujemy ryzyko zniechęcenia.

 

                                                     

 

Kiedy dziecko opanuje podstawowe umiejętności podarujmy mu pierwszy rower dziecięcy z napędem.

 

Rower do nauki jazdy – jaki wybrać?

Przed Wami ważne zadanie: wybór rowerka dla dziecka do nauki jazdy. Ważne, aby dziecko czuło się na nim bezpiecznie i komfortowo. Jeśli maluch zrazi się do nowego pojazdu, to trudno będzie go później ponownie nakłonić do powrotu do tej aktywności. Dlatego ważnym jest, aby zapewnić maluchowi wygodę oraz poczucie bezpieczeństwa.

Przy wyborze rowerka dla dziecka zwróć uwagę na:

 

  • wysokość i rozmiar roweru – rower do nauki jazdy zawsze należy dobrać do wzrostu dziecka (a nie wieku). Przed zakupem należy zmierzyć przekrok malucha, czyli wewnętrzną długość jego nóżek i na podstawie tego wymiaru dobrać rozmiar ramy/koła,

  • wysokość siodełka w rowerze dla dziecka - wybierając rower do nauki jazdy, koniecznie zwróć uwagę na to, czy upatrzony model jest regulowany. Zwiększając wysokość siodełka, jak również podnosząc kierownicę w rowerze dziecięcym, sprawimy, że pojazd będzie przez dłuższy czas odpowiedni dla rosnącego malucha.

 

Jak dopasować rower do dziecka? Siodełko musi być na takiej wysokości, aby dziecko mogło postawić całe stopy na ziemi, najlepiej przy lekko zgiętych kolanach. Przy wyborze rowerka upewnij się, czy siodełko jest regulowane. Będzie można je podnieść, gdy maluch podrośnie. Jeśli o stabilizację dbają boczne kółka - wystarczy, aby maluch dotykał palcami ziemi (nadal będzie miał pewne podparcie).  

 

  • lekki rower – będzie dla dziecka łatwiejszy w prowadzeniu oraz łatwiejszy w codziennym użytkowaniu (obracaniu, przestawianiu, prowadzeniu, gdy trzeba przejść się z nim u boku, lub zawrócić), a w razie upadku nie przygniecie naszej pociechy,

  • dodatkowe zabezpieczenia – czyli wszelkie odbojniki na kierownicy, gumowe rączki czy pokrycia ramy - mogą wydawać się zwykłym bajerem, jednak przy upadku mogą uchronić dziecko przed nabiciem sobie guza,

  • gadżety rowerowe dla dzieci – czyli wszelkie dodatki, nadające naszej bryce wyjątkowy charakter, tworzące unikatowy design, sprawiające, że nasz rower stanie się nierozłącznym kompanem wszelkich wypraw. Wśród nich: koszyczki, dzwonki, błotniki, elementy odblaskowe, zaczepy na bidon, itp. Czasem to właśnie takie drobiazgi przekonują maluchy do nauki jazdy.

 

Rower z bocznymi kółkami czy drążek do nauki jazdy na rowerze? Co wybrać?

 

Warto korzystać z rowerów biegowych ponieważ przesiadka na rower z napędem będzie o wiele łatwiejsza dla dziecka, które korzystało już z modeli biegowych. Maluch zdołał już się obyć z rowerkiem, czuje się pewniej i bezpieczniej. Niejednokrotnie dzięki zdobytemu doświadczeniu nie ma konieczności korzystania z dokręcanych kółek. Bywa to nawet nie wskazane, bowiem dla dziecka, które potrafi utrzymać równowagę na dwukołowcu dokręcenie dodatkowych kółek może stanowić krok wstecz.

 

Montaż bocznych kółek do rowerka dziecięcego to dobry pomysł, jeżeli dziecko nie korzystało wcześniej z roweru biegowego. Wtedy warto zacząć od tego rozwiązania. Dzięki dodatkowym kółkom dziecko utrzymuje równowagę oraz czuje się pewniej i bezpieczniej. Pamiętaj jednak, że kółka do nauki jazdy na rowerze są rozwiązaniem, które możesz stosować przez krótki okres czasu. Zbyt długotrwałe stosowanie tego rozwiązania może prowadzić do asymetrii sylwetki, spowodowanej jazdą w przechyleniu w lewą, bądź prawą stronę. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie przypomnij sobie, jak ciężko się rusza na cięższym podłożu? Pamiętasz? Dodatkowe kółka lubią stawiać opór, utrudniając ruszanie i jazdę.

 

Alternatywą dla dodatkowych kółek jest wykorzystanie drążka do nauki jazdy na rowerze. Uchwyt mocuje się z tyłu pojazdu, tak, aby opiekun poruszający się małym rajdowcem mógł podtrzymywać rower w pionie i stabilizować go w trakcie jazdy. To rozwiązanie ma jednak pewną wadę: dziecko wolniej uczy się samodzielnego utrzymywania równowagi (polega na wrażeniu stabilności zapewnionym przez rodzica).

Najważniejsze jest to, aby metoda nauki jazdy na rowerze była dobrana do dziecka i jego umiejętności. Jeżeli zauważymy, że nasza pociecha ma problemy z utrzymywaniem równowagi i prostej sylwetki – zastanówmy się, czy nie jest jeszcze za wcześnie na kolejny krok.

 

O czym musimy pamiętać podczas pierwszych prób jazdy

 

Przede wszystkim zadbaj o to, aby dziecko czuło się pewnie i bezpiecznie. Maluch rozpoczynający przygodę z rowerem powinien czuć obecność opiekuna. Jazdę rozpocznijcie od zaznajamia się z pojazdem - niech maluch przejedzie się ze zwieszonymi nogami na rowerze prowadzonym przez rodzica. Potem warto pokazać dziecku, jak prawidłowo pedałować. Nie zapomnij o hamulcu – pokaż maluchowi jak go obsługiwać. „Chwilę” potrwa zanim maluch opanuje te umiejętności, dlatego ważne, aby do nauki wybrać bezpieczny teren bez większych przeszkód.

 

  • bezpieczeństwo dziecka to podstawa – dlatego wyposażmy malucha w kask i ochraniacze. W ten sposób zadbamy o to, aby nauka jazdy na rowerze przebiegała bez niepotrzebnych siniaków. Starajmy się też wyrobić nawyk noszenia tych akcesoriów. Warto o tym pamiętać już na etapie zapoznawania się z rowerkiem biegowym.

 

PS. Fajny kask i ochraniacze to też fajny sposób na zachęcenie dziecka do pierwszej przejażdżki rowerowej:). Koniecznie wybierzcie je wspólnie:)

 

  • jakie miejsce wybrać na naukę jazdy na rowerze? Pierwsza jazda rowerem powinna się odbyć na miękkim podłożu – najlepiej wybrać miękki trawnik. Dobrze sprawdzi się lekka górka – ważne, żeby nie była zbyt stroma. Dziecko będzie mogło, bez pedałowania, zjechać z górki, zyskując czas na zapoznanie się z pojazdem. W razie upadku nie zrobi sobie krzywdy. Przez pierwsze kilka zjazdów powinniśmy asekurować rower (najlepiej trzymać za siodełko).

Warto pamiętać, że nauka jazdy na rowerze to bardzo intensywne przeżycie zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Warto w tym wyjątkowym czasie zapewnić sobie jak najwięcej przestrzeni, zdala od przechodniów, podbiegających psów i innych nieoczekiwanych sytuacji, skutkiem których może dojść do nieprzewidzianego zderzenia i upadku. Zachęcamy do zabrania dziecka w bezpieczniejsze miejsce, do parku lub lasku, zdala od nadmiernego ruchu.

 

Jak zachęć dziecko do jazdy?

 

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce się uczyć jazdy na rowerze? Po prostu poczekaj. Nie ma wyznaczonych ram, kiedy maluch powinien nabyć tę umiejętność. Każde dziecko rozwija się inaczej, w swoim tempie. Nie warto pośpieszać pociechy tylko dlatego, że rówieśnicy potrafią. Nadmierne naciskanie może działać zniechęcająco, czyniąc z tej aktywności przykry obowiązek. Zadbajmy więc o to, aby jazda na rowerze dała dziecku frajdę, stała się pasją! I po prostu poczekajmy:)

Jeśli poczujemy, że to już:) i nastał wreszcie odpowiedni moment, zadbajmy, o to żeby nauka była połączona z zabawą. Nie przejmujmy się jeśli za pierwszym razem nie uda nam się przekonać dziecka do samodzielnej jazdy. W końcu uda się malca namówić. Być może będziecie potrzebowali więcej prób. Pierwsze przejażdżki bywają bardzo męczące. Dlatego nie powinny trwać zbyt długo. Zbyt długotrwała nauka może skutkować rozkojarzeniem malucha, co za tym idzie większą ilością upadków i stłuczek. A to już prosta droga do zniechęcenia dziecka.

 

Nie zapomnij o pochwałach. Dzieci szybko się zniechęcają, dlatego warto je w ten sposób zachęcać do dalszej nauki. Chwalenie zwiększa poczucie wartości i dodaje pewności siebie. Doceniaj więc drobne sukcesy malucha. Spraw, aby nauka jazdy na rowerze była frajdą - włącz elementy współzawodnictwa i zabawy. Niech jazda na rowerze stanie się przygodą:).

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl