12

[04.09,05.09]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

 

JOIN SOCIETY OF KIDS!

 

 

Spowijanie niemowląt - co warto wiedzieć
Spowijanie niemowląt - co warto wiedzieć

Gdy maluszek przychodzi na świat, szukasz rozwiązań, które pomogą mu zaklimatyzować się w nowych warunkach, jednocześnie dbasz o to, aby adaptacja zachodziła w sposób miarowy, spokojny. Zależy Ci na tym, aby środowisko otaczające maluszka nawiązywało do warunków, jakie panowały w brzuchu mamy i pozwalało na stopniowe dostosowywanie się do nowej sytuacji.

Z odsieczą biegnie pewne, znane od wieków rozwiązanie – spowijanie niemowląt.


Czym jest spowijanie noworodka?

 

Otulanie noworodka polega na owinięciu maluszka w przeznaczoną ku temu tkaninę. Może to być otulacz niemowlęcy, kokon, rożek, becik... Generalnie chodzi o to, żeby ograniczyć przestrzeń wokół niemowlęcia. Taki zabieg zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. Można rzec, że odtworzy warunki, jakie maluszek miał w brzuchu mamy.

 

Spowijanie to inaczej owijanie, otulanie, metoda swaddling. Podobnie, jak chustowanie, ma swoich zwolenników i przeciwników. Przy jego wyborze ważne jest, aby wyboru dokonać świadomie, a następnie rzetelnie stosować się do zasad zapewniających bezpieczeństwo maluszka.

 

Poznaj zalety otulania niemowląt:

 

 • łagodzi niespokojny sen niemowlaka,

 • przynosi ulgę, gdy maluszek doświadcza kolek, wzdęć i bólów brzuszka

 • wycisza i uspokaja niemowlaka,

 • zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa,

 • wpływa pozytywnie na układ nerwowy,

 • zabezpiecza (lub przynajmniej ogranicza) przed drapaniem się (w zależności od zastosowanego rozwiązania)

 • pomaga w zasypianiu,

 • zapewnia dłuższy i głębszy sen (dziecko rzadziej się wybudza),

 • ułatwia karmienie,

 • zapewnia przyjemne ciepełko i lekki ścisk, ciasnotę, które to towarzyszyły maluszkowi w łonie mamy.

 

Otulacz dla niemowlaka można stosować dosłownie wszędzie! Zarówno w domu, jak i poza nim. Jest szczególnie przydatny podczas różnego rodzaju wyjazdów, gdy dziecko szczególnie potrzebuje bliskości i otulenia oraz podczas codziennych spacerów.

 

Spowijanie noworodka daje poczucie komfortu również dla rodziców. Świadomość, że rozwiązanie, które stosujemy daje naszemu maluszkowi poczucie bezpieczeństwa oraz większy komfort – bezcenna! Zastosowanie tej metody daje też szansę po prostu odpocząć. Łatwiejsze ukojenie, czy uspanie maluszka wpływa kojąco na rodzica, który nie stresuje się tym, że być może robi coś nie tak. Mama i tata mają również więcej czasu dla siebie:)

                                                                           

                                                                                                                       otulacz Mushie

 

Jak prawidłowo otulać niemowlę?

 

Przede wszystkim porozmawiaj o tym z pediatrą, możesz też poprosić położną (jeszcze w szpitalu) lub pielęgniarkę środowiskową (już w domu), aby pokazały Ci jak prawidłowo owijać niemowlę. Profesjonalny instruktaż jest bardzo ważny, ponieważ wiedza na temat tego jak prawidłowo spowijać dziecko to klucz do bezpieczeństwa i skuteczności tej metody.

 

Ważne, aby podczas spowijania niemowlęcia, nie krępować nadmiernie ruchów dziecka. Nie chodzi o to, by zawijanie niemowlaka było bardzo ciasne i uniemożliwiało mu ruchy. Maluch ma mieć ograniczone ruchy i zmniejszoną przestrzeń wokół siebie. Jednak nie w taki sposób, by nie mógł się poruszyć.

Warto tu zwrócić uwagę na stanowisko fizjoterapeutów, którzy przestrzegają, aby nie spowijać niemowląt z wyprostowanymi nóżkami. Wymuszanie wyprostowanej pozycji nóżek zwiększa ryzyko dysplazji stawów. Dlatego, śladem fizjoterapeutów, podkreślamy: swoboda ruchów jest ważną częścią profilaktyki rozwojowej dysplazji stawów biodrowych. Jak to się ma do spowijania? Zadbaj o to, aby spowijanie dawało swobodę ruchu dla nóżek.

 

Maluszek otulony – i co dalej?

 

 • po otuleniu należy kłaść dziecko tylko i wyłącznie na pleckach;

 • nie należy spowiniętego dziecka układać na boku;

 • w pobliżu spowiniętego maluszka nie powinny znajdować się zbędne przedmioty jak: kocyki, pościel, zabawki itp.

 

Pamiętaj, aby nie układać spowiniętego malucha na boku, czy na brzuszku. Zadbaj również o to, żeby w łóżeczku znajdowało się tylko to, co konieczne (żadnych dodatkowych kocyków, zabawek, poduszek, itp.). Nieprawidłowe ułożenie oraz nadmiar tekstyliów zwiększają ryzyko przysłonięcia dróg oddechowych dziecka i uduszenia. Z tego powodu powinniśmy całkowicie zrezygnować ze spowijania wówczas, gdy tylko spostrzeżemy, że maluszek podejmuje pierwsze próby obrotów.

                                                                   

                                                                                                                                                           kocyk My Memi

 

Do kiedy otulać niemowlę?

 

Otulanie niemowlęcia należy praktykować do ok. 3 miesiąca życia lub gdy maluszek podejmie pierwsze próby obrotów.

 

Pamiętaj jednak, że nie każdy maluch lubi być otulony. Dlatego po otuleniu obserwuj reakcję maluszka. Zwróć uwagę, czy dziecko zaczyna płakać, jest nerwowe lub niespokojnie śpi.

 

                                                                        

                                                                                                                                                                                             kokon Hvid

 

Otulacz dla noworodka – jaki wybrać?

 

Przy wyborze otulacza dla noworodka zwróć uwagę na:

 

 • rodzaj/typ – wybór różnego typu otulaczy jest naprawdę szeroki: rożek, śpiworek do spania, kocyk czy kocyk z kapturkiem, becik, kokon, gniazdo niemowlęce;

 • materiał, z którego otulacz został wykonany – dużym powodzeniem cieszą się otulacz bambusowy dla noworodka, otulacz bawełniany oraz otulacz lniany, wykonane z oddychającej tkaniny, której właściwości zapewniają właściwą regulację temperatury ciała maluszka. Coraz większą popularnością cieszy się również kokon niemowlęcy, który jest przyjazny i komfortowy dla skóry dziecka, a równocześnie zapewnia swobodę ruchów niemowlęcia;

 • rozmiar  do wyboru masz różne wielkości otulaczy, dlatego dopasuj jego wymiar do rozmiarów dziecka;

 • dodatkowe funkcje szczególnie zachęcamy do korzystania z akcesoriów wielofunkcyjnych. Niektóre otulacze można wykorzystywać na wiele sposobów. Otulacz marki Mushie, poza swą podstawową funkcją może być wykorzystany, jako letni kocyk, ręcznik, czy pieluszka. Zaś bambusowy kocyk z kapturkiem marki My Memi może naprzemiennie służyć jako kocyk i otulacz.

 

                                                                 

                                                                                                                    gniazdo niemowlęce Elodie Details

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl