12

[04.09,05.09]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

 

JOIN SOCIETY OF KIDS!

 

 

Pierwsza kąpiel noworodka - od czego zacząć?
Pierwsza kąpiel niemowlaka

Dla początkujących rodziców kąpiel wydaje się czynnością niezwykle skomplikowaną, wymagającą szczególnych umiejętności, pochłaniającą uwagę i koncentrację. Chciałabym Was nieco uspokoić:).

Choć początkowo kąpiel noworodka może wydawać się czynnością trudną, to tak naprawdę jest to zadanie, które wymaga od Ciebie jedynie, abyś poczuł/-ła się nieco pewniej w roli rodzica. Gdy nabędziesz wprawy przekonasz się, że kąpiel to przepiękny, emocjonujący moment w cyklu dnia. W trakcie kąpieli budujesz rytuały które dają Twojemu maluszkowi poczucie bezpieczeństwa, spokoju, komfortu. Budujesz bliskość i tworzysz wspólne chwile, które z czasem przerodzą się w więź nie do rozerwania:).

 

Pierwsza kąpiel noworodka

 

Pierwsza kąpiel noworodka najczęściej odbywa się w zaciszu domowym, po powrocie ze szpitala. Towarzyszą jej liczne obawy rodziców o to jak wykąpać noworodka, by nie zrobić mu krzywdy. Troskasz się, czy prawidłowo wykonasz czynności pielęgnacyjne, czy odpowiednio umyjesz wszystkie części ciała maluszka i czy będzie mu wystarczająco ciepło. Szukasz informacji jak przygotować się do kąpieli niemowlaka?

Podpowiadam...

Zacznij od pozytywnego nastawienia:). Obawiasz się, że sobie nie poradzisz. W końcu będziesz kąpać swojego maluszka po raz pierwszy i nie bardzo wiesz od czego zacząć. Chciałabym Cię uspokoić – poradzisz sobie. To będzie jedna z najpiękniejszych chwil w Twoim życiu. Pewnie okraszona płaczem maluszka. Ale nadal - najpiękniejsza:). Już podczas tej pierwszej kąpieli przekonasz się, że intuicyjnie będziesz działać tak, żeby Twój maluszek czuł się bezpiecznie i spokojnie.

Aby zapewnić mu bezpieczeństwo warto zdobyć wiedzę, która będzie pomocna szczególnie na początku Waszej przygody z kąpaniem i pielęgnacją. Ja korzystałam z materiałów przygotowanych przez znanego fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego. Po dziś dzień cenię sobie serię jego publikacji Mamo tato co ty na to?, która okazała się niezwykle pomocna dla mnie jako początkującej mamy. Jednak książki nie do końca do mnie przemawiały (szczególnie w kwestii przewijania). Tu pomocne okazały się tutoriale na YouTube (stworzone przez Pana Pawła i innych specjalistów). Wartościową okazała się możliwość podejrzenia jak to robią osoby z doświadczeniem. U mnie taki sposób zdobywania wiedzy sprawdził się znakomicie. Dlatego Tobie również polecam tę formę:)

Gdy zdobędziesz odpowiedni poziom wiedzy (będziesz wiedział / -ła jak krok po kroku wykonać daną czynność) poczujesz się pewniej i będziesz spokojniejszy/-sza. Jako, że maluszek czuje Twoje emocje – on również będzie spokojny:)

Od czego zacząć? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

 

Kiedy pierwsza kąpiel i jak często kąpać niemowlaka?

 

Niezależnie od tego ile książek przeczytasz i ile filmików edukacyjnych obejrzysz nadal czujesz się niepewnie. W końcu jesteś świeżo upieczonym rodzicem i wszelkie czynności pielęgnacyjne będziesz wykonywać po raz pierwszy. Na szczęście pomoże Ci w tym czas. Przede wszystkim nie musisz kąpać maluszka tego samego dnia - tuż po powrocie ze szpitala. Dajcie sobie chwilę na odetchnięcie, przywyknięcie do nowej sytuacji, adaptację do nowych warunków. W końcu w Waszym życiu tak wiele się zmieniło. Jeśli wykąpiesz noworodka 2-3 dni po powrocie do domu też będzie ok.

Dlaczego możecie sobie pozwolić na chwilę oddechu? Otóż skóra noworodka jest jeszcze bardzo cienka, delikatna, łatwo ulega podrażnieniom, a częste kąpiele naruszają ochronną warstwę lipidową naskórka. WHO wręcz zaleca, aby pierwsza kąpiel nastąpiła nie wcześniej niż po 24 godzinach od narodzenia maluszka. Wszystko za sprawą mazi płodowej, która pozostaje na skórze maluszka po narodzinach. Według zaleceń ważne, aby pozostawić ją możliwie jak najdłużej ponieważ stanowi ona swego rodzaju kremem ochronnym, który nawilża i regeneruje skórę dziecka, obniża pH oraz działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Klasyczną kąpiel można w tym czasie zastąpić tzw. kąpielą na sucho.

Nie musisz też kąpać noworodka codziennie. Możesz klasyczną kąpiel stosować naprzemiennie z suchą kąpielą. Wystarczy jeśli wykąpiesz maluszka raz na dwa - trzy dni.  

Po okresie noworodkowym, czyli w drugim miesiącu życia dziecka, warto już systematycznie kąpać niemowlę (raz dziennie). Najlepiej sprawdzają się wieczorne kąpiele, dzięki którym możecie stworzyć codzienny rytuał, który wyciszy maluszka przed snem i pomorze budować rytm dnia.

 

Jak się przygotować do pierwszej kąpieli?

 

Pierwsza kąpiel jest dla nowo narodzonego szkraba silnym przeżyciem. Wszystko jest nowe, niekoniecznie przyjemne. W brzuchu mamy było lepiej. Cały czas te same miłe warunki, ciepło, cicho, spokojnie. Nikt nie rozbierał, nie zmieniał ciągle środowiska, przenosząc do wanienki z wodą, a potem na powrót z niej wyjmując, nie wychładzał organizmu. A na koniec jeszcze to ubieranie! I jak tu się nie rozpłakać (niejednokrotnie wprost zanosząc się płaczem)?

Widzisz przyszła mamo, przyszły tato – jeśli Twój maluszek zapłacze, to nie dlatego, że zrobiłaś / -łeś coś nie tak. Tylko dlatego, że jego mały świat całkowicie się zmienił. I te zmiany niekoniecznie mu się podobają. Kąp dalej, nie przestawaj i przede wszystkim nie stresuj się. Wszystko jest jak należy...

Postaraj się tylko stosować do naszych sugestii (które złagodzą nieco niezadowolenie maluszka):

  • ważne, aby pomieszczenie, w którym kąpiemy dziecko miało odpowiednią temperaturę – 24ºC,

  • wanienka powinna stać stabilnie na odpowiednio rozłożonym stojaku lub stole. Ważne, aby wysokość stojaka była dostosowana do Twojego wzrostu, tak aby ciągłe schylanie nie nadwerężyło Twojego kręgosłupa. Ponadto lepiej kąpać w wanience dziecięcej niż w dużej wannie łazienkowej - niemowlę lepiej będzie się czuło, gdy dookoła nie będzie mieć nadmiaru wolnej przestrzeni,

  • zadbaj o odpowiednią temperaturę wody w wanience - wg specjalistów idealna temperatura wody do kąpieli noworodka to około 37-37,5 stopnia. Jak sprawdzić, czy jest odpowiednia? Sprawdzoną metodą jest zanurzenie w niej własnego łokcia. Ta metoda początkowo może Ci sprawiać trudność, dlatego najlepiej będzie jeśli do tego celu użyjesz termometr elektroniczny lub taki, który można włożyć do wanienki,

  • jeszcze przed kąpielą rozłóż ręcznik kąpielowy jak najbliżej wanienki, tak aby ułatwić sobie sprawne osuszenie maluszka po kąpieli i skrócić czas jego przenoszenia. Dobrze jeśli jakiś czas przed kąpielą ogrzejesz ręcznik na grzejniku,

  • zadbaj o łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych akcesoriów kąpielowych specjalnie przeznaczonych dla noworodków, tak abyś nie musiał / -ła odrywać się od czynności pielęgnacyjnych w trakcie trwania kąpieli. Jednym słowem miej wszystko pod ręką.

     

Podczas pierwszych kąpieli ilość nalewanej wody nie powinna być nadmierna. Zaleca się, aby wody w wanience było tyle, żeby niemowlę mogło się swobodnie poruszać i było przykryte nią do połowy. Główka dziecka powinna znajdować się wyżej niż reszta ciała. Dzięki temu woda nie zaleje noska, buzi i uszu maluszka. Można podłożyć gąbkę kąpielową lub leżaczek do wanienki dla noworodka, jednak podczas pierwszych kąpieli dziecko najlepiej będzie się czuło w objęciach jednego z rodziców.

Generalnie, u nas sprawdziło się rozwiązanie (raczej powszechnie stosowane): tata trzyma maluszka w swoich ramionach (i uwierz mi ramiona te będą niczym skała – nie do ruszenia, choćby dookoła działo się trzęsienie ziemi), mama myje. Jeśli jednak nie czujecie się na siłach poproście o pomoc babcię, ciocię, sąsiadkę, kogoś z doświadczeniem, z kim chcielibyście dzielić tę piękną chwilę. Z pewnością z chęcią pomogą:)

 

Od czego zacząć czynności pielęgnacyjne?

 

Kąpiel noworodka należy rozpocząć od obmycia brzuszka, następnie można umyć resztę ciała – szyję (w szczególności jeśli dziecko ulewa) i okolice intymne. Na końcu myje się głowę.

Gdy pierwsze kąpiele będą już za Wami i każda ze stron będzie się czuła pewniej warto znaleźć chwilę na zabawę w wodzie – sprawi to niemowlęciu wiele radości i przyjemności! Z chęcią zaproponuję coś z asortymentu Bebe Corp:). Zwróć uwagę na zabawki do kąpieli marki Liewood.

 

Pielęgnacja kikuta pępowinowego

 

Po powrocie ze szpitala na brzuszku niemowlęcia pozostaje kikut pępowinowy – zmora szczególnie początkujących rodziców.

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają tzw. suchą pielęgnację tego miejsca. Uważam, że warto się stosować do tego zalecenia. Pępek szybciej się zagoi, co zapewni komfort i Tobie i maluszkowi.

Nie obawiaj się jednak, gdy zamoczysz kikut! W zasadzie w czasie kąpieli to miejsce można przemyć wodą z odrobiną mydła dla niemowląt. Ważne, aby po umyciu pępek dokładnie osuszyć gazikiem. W miejscach, do których nie udało się dostać gazikiem, można użyć patyczka higienicznego. Warto pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja przyspieszy gojenie i nie dopuści do rozwoju stanu zapalnego.

 

Pielęgnacja po kąpieli 

 

Po kąpieli należy osuszyć maluszka miękkim ręcznikiem. Najlepiej zacząć od głowy – to przez nią ucieka najwięcej ciepła. Świetnie sprawdzi się tu ręcznik z kapturkiem. Sprawdź nasze propozycje Liewood i Malomi Kids.

Warto pamiętać, aby nie pocierać delikatnej skóry dziecka (zapobiegniesz w ten sposób jej podrażnieniu). Wystarczy delikatne dotknięcie tkaniną, która wchłonie wodę.

Po kąpieli, jeśli wymaga tego skóra dziecka, można użyć niewielkiej ilości balsamu lub oliwki dla niemowląt. Możesz wykonać delikatny masaż maluszka, który sprawi mu przyjemność i ukoi. Jeszcze tylko ubieranie, masaż skóry głowy, obcinanie paznokci i gotowe! Tu polecamy akcesoria do pielęgnacji niemowląt.

 

Gdy skończysz otul maluszka przyjemnym kocykiem, aby nie odczuł nadmiernie spadku temperatury. Idealnie sprawdzi się kocyk z kapturkiem od My Memi.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl