12

[04.09,05.09]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

 

JOIN SOCIETY OF KIDS!

 

 

Zabawki sensoryczne dla dziecka - czym są i jakie warto wybrać?
Zabawki sensoryczne dla dziecka - czym są i jakie warto wybrać?

Dziecko jest istotą omnipotencjalną. Oznacza to, że odczuwa świat całym sobą, za pomocą wszystkich możliwych zmysłów. Maluch od pierwszego dnia życia obserwuje otoczenie, naśladując ruchy lub powtarzając zasłyszane głoski. Dla miarowego rozwoju potrzebuje różnorodnych bodźców, które staną się motorem rozwoju.

 

Dlaczego warto kupić dziecku zabawki sensoryczne?

Zapewne wiesz, że pierwsze lata życia dziecka polegają na dojrzewaniu układu nerwowego i narządów zmysłów oraz na integracji ich działania. Zabawa oraz sen to w zasadzie jedyne czynności, które dziecko wykonuje przez większą część dnia. Właśnie dlatego, że zabawa to jedna z głównych czynności wykonywanych przez dziecko w ciągu dnia, zabawki sensoryczne stanowią doskonały sposób na stymulację zmysłów dziecka.

Już na wczesnych etapach dzieciństwa owe zabawki mogą motywować najmłodsze dzieci do rozwijania kluczowych umiejętności.

 

                                                     

 

Jak dobrać odpowiednie zabawki dla dziecka?

Wybierając odpowiednie zabawki sensoryczne, należy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Ze względu na różny poziom umiejętności inne zabawki będą dedykowane niemowlętom, a inne przedszkolakom i starszakom. Zabawki, które są bezpieczne dla 8-latków, nie powinny być używane przez młodsze dzieci. I odwrotnie – starsze dzieci nie będą zainteresowane zabawkami dla maluchów. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące prawdopodobnego wieku użytkownika.

 

Zabawki sensoryczne dla niemowląt

Okres niemowlęcy to czas od urodzenia do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Na tym etapie dziecku wyżynają się pierwsze ząbki, uczy się powtarzać sylaby. Bada wszystko, co wpadnie mu w rączki i do buzi. W tym czasie niektóre dzieci podejmują próby raczkowania, a pod koniec okresu niemowlęctwa - czasem stawiają pierwsze kroki. Zabawki sensoryczne mogą pomóc niemowlakom w zdobywaniu nowych umiejętności. Pomogą rozwinąć zdolności słuchowe, wzrokowe, dotykowe i koordynację ruchową Twojego dziecka. Sprawdź co warto wybrać:

 

  • grzechotki sensoryczne - różnią się rozmiarem i dźwiękiem. Warto wybierać grzechotki o przyjemnym dźwięku - nie nazbyt głośne, czy drażliwe, aby układ nerwowy dziecka nie był przeciążony;

  • zawieszki sensoryczne - dostępne w różnych kształtach i rozmiarach - idealnie nadają się do zawieszenia przy łóżeczku, w wózku lub jako zawieszka do smoczka dla dziecka;

  • mata aktywności sensorycznej – to świetny sposób na zabawę i odpoczynek dla najmłodszych. Zapewnia wiele zajęć dla dzieci, takich jak wykonywanie precyzyjnych ruchów i odkrywanie różnych tekstur;

  • książeczka sensoryczna - wykonana z różnorodnych materiałów i elementów odstających - zachęca dzieci do odkrywania otaczającego ich świata;

  • sortery i wieże do układania ćwiczące koordynację ruchową, pamięć i koncentrację;

  • szereg różnorodnych zabawek pluszowych.

 

                                                     

 

Zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka

Każde dziecko jest inne. Wiadomo! Dlatego wiadomo też, że w miarę dorastania będą się kształtowały preferencje malucha co do zajęć i preferowanych zabawek. Zmianie będą ulegały również potrzeby dziecka. Dlatego roczniak będzie już zainteresowany innym zestawem zabawek. Część dzieci w tej grupie wiekowej zaczęła już chodzić, a część jest jeszcze na etapie raczkowania. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, dlatego warto wybrać zabawki sensoryczne, które będą dobrze stymulować jego rozwój.

 

Jakie zabawki sensoryczne wybrać?

Oto kilka propozycji:

  • muzyczne zabawki sensoryczne (pianino wielofunkcyjne, tamburyn, marakasy, cymbałki lub talerze),

  • edukacyjne zabawki sensoryczne (układy motoryczne, klocki, kostki),

  • piłeczki sensoryczne wpływające na koordynację ruchową,

  • zabawki wspomagające chodzenie (pchacze, jeździki, zabawki do ciągania).

 

                                                      

 

Nie ma wątpliwości, że zabawki sensoryczne to świetny wybór dla dzieci. Bawią, uczą oraz pomagają maluszkom poznać i zrozumieć otaczającą rzeczywistość. A przecież nic nie uszczęśliwia rodzica bardziej niż obserwowanie, jak dziecko stawia kolejne kroki, podejmuje wyzwania i z fascynacją odkrywa świat. Dlatego tym fajniej, jeśli możemy pomóc naszym maluchom w jego eksplorowaniu:).

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl